Januari 2016

Beurs- en economisch nieuws januari 2016


Een put past goed
Het jaar is op de beurzen dramatisch begonnen. Pas bij eb zie je wie er een zwembroek aan heeft, een metafoor in de beleggerswereld, om aan te geven dat je op koersdalingen voorbereid moet zijn. Na de eerste twee weken staat de AEX op 403 punten. Op 1 januari stond de index op 442 punten. In een korte tijd is dus 10% in rook opgegaan. Een put of meerdere puts op de AEX, afhankelijk van de grootte van uw portefeuille, kan uw vermogen beschermen tegen dalingen op de beurs. Reken van tevoren uit wat de winstmogelijkheden zijn en welke kosten (put-premie) er tegenover staan. Neem daarna pas een beslissing. Als iets niet duidelijk is bel of mail me dan onmiddellijk dan zal ik u helpen, waarna u zelf een beslissing kunt nemen. Al doende leert men!


De olieprijs en China krijgt de schuld van de beursdalingen, maar ……
Vrijdag jongstleden draaide CNBC, de Amerikaanse zender met beursnieuws na het sluiten van Wall Street, de “Closing Bell”, eindelijk eens een beetje bij. Vanaf begin januari daalden ook daar de koersen hard. De oorzaak lag steeds buiten de VS; China, Saoedi Arabië dat maar door blijft gaan met olie op te pompen of Europa, waar overdag de koersen daalden, waren de boosdoeners. In Amerika ging alles crescendo volgens de heren. Maar vrijdagavond staken ze de handen eindelijk eens in eigen boezem. De VS zou volgens de beurskenners wel eens aan de vooravond van een recessie kunnen staan. Zo snel kan het gaan in het land van de vele mogelijkheden. Dat de beurzen daar de laatste jaren naar een top zijn gegaan wordt maar even vergeten.


Maar hoe zit het feitelijk met die olieboeren?
Er is in de kranten natuurlijk al veel over geschreven. Ik wil nu even een overzicht geven van de feiten over de olie zelf en enkele (grote) ondernemingen in de wereld en hun aandelenkoersen.


Olie, oliefondsen en offshorebedrijven en hun aandelenkoersen

Fonds 1.1.2015 31.12.2015 15.1.2016 % 1.1.’15 – 15.1.’16
Brent olie $ 57,33 $ 37,28 $ 28,94 – 49,5%
WTI $ 53,27 $ 37,04 $ 29,42 – 45,1%
Royal Dutch Shell € 27,66 € 21,10 € 17,87 – 35,4%
Fugro € 17,26 € 15,06 € 12,36 – 28,4%
SBM Offshore €   9,78 € 11,66 € 10,58 +  8,8%
BP PLC £   4,1190 £   3,5400 £   3,4293 – 16,7%
Exxon Mobil $ 92,44 $ 77,94 $ 77,58 – 16,1%
Petrobras (ADR) $   7,39 $   4,30 $   3,27 – 55,8%
Schlumberger $ 85,41 $ 69,73 $ 63,02 – 26.2%
Total SA € 42,52 € 41,265 € 37,655 – 11,4%

De prijzen van de Brent en de WTI olie zijn de laatste tijd sterk naar elkaar toegegroeid. Er is een periode geweest waarbij het verschil zo’n $10,00 was tussen de Brent en de WTI in het voordeel van de Brent. Dit verschil is er langzaam uitgelopen.

Het is verbazend om te zien dat er zo’n groot verschil is bij wat aandelen in de lokale valuta’s.

Dat Royal Dutch zo’n groot verlies kent zal te maken hebben met de overname van het Britse gas- en oliebedrijf BG Group. Zowel de gas- als olieprijzen staan immers onder druk. Ook zwaar in de min staat het Braziliaanse Petrobras. Bij dit bedrijf spelen verschillende schandalen een rol. Het onderzoek rond steekpenningen die medewerkers ontvingen van toeleveranciers in ruil voor orders is natuurlijk niet positief voor de onderneming. Ook wordt de huidige president van Brazilië verdacht van corruptie in de tijd dat zij voorzitter was van Petrobas. Zaken waar beleggers zo te zien niet blij mee zijn. Verder wordt er verwacht dat in 2016 verschillende kleine oliebedrijven in de VS kopje onder zullen gaan.


Sancties tegen Iran opgeheven. Pompen jongens!
Het Internationaal Energieagentschap (IAEX) heeft zaterdag 16 januari 2016 bekend gemaakt dat de sancties, die merendeel al tien jaar van kracht waren tegen Iran, zijn opgeheven. Het land zou zich nu houden aan de afspraken van het kernprogramma. Er kan weer olie worden geëxporteerd.
Het land wil om te beginnen de olie-export aanzwengelen met 500.00 vaten per dag. Op termijn willen ze dat opvoeren naar 3 miljoen vaten. Daarvoor zal een flinke buitenlandse investering nodig zijn om de pompinstallaties weer op orde te brengen. Oliemaatschappijen waaronder Royal Dutch zitten al op het vinkentouw om bij te springen.
Maar waartoe leidt deze uitbreiding van de capaciteit in een markt waar al een overvloed aan olie is? Het kan niet anders dan dat de prijzen nog verder dalen. In de oliemarkt wordt al gesproken van $ 20 per vat. De Internationaal opererende bank Standerd Chartered, al meer dan 150 jaar gevestigd in Azië, Afrika en het Midden-Oosten,  verwacht zelfs een prijs van  $ 10 per vat. Nog even en we hoeven aan de pomp alleen nog de belastingen te betalen, want die zullen niet minder worden.


Goud begint weer te schitteren
Op de Comex, dat staat voor Commodity Exchange, wordt 24 uur per dag elektronisch goud verhandeld. De notering luidt in troy-ounce, dat is ca 31,1035 gram en de slotkoers is op 15 januari $1088,60 per troy-ounce (oz). Deze koers is doorlopend te volgen via de bij onze club bekende sites van MarketWatch of IEX. In Euro omgerekend tegen EUR/USD 1,0917 is dat voor een klompje van een kilo € 32.059. Telt u deze berekening wel even na voordat u naar de bank rent!  Indien u in futures op goud wilt handelen dan dient, u er rekening mee te houden dat 1 future goud 100 troy ounces betreft. De waarde van zo’n contract is dus 100 x $ 1088,60 is $ 108.860, of  tegen de hiervoor genoemde omrekeningskoers € 99.716. Hier kunt u zien hoe lucratief of riskant de handel in futures in het algemeen is. Reken het voor uzelf maar eens na bij een stijgende of dalende prijs van het goud. Daarom handelt BZN niet in futures maar in Turbo’s long of short. We hebben hier in feite te maken met tweemaal een afgeleide op het product goud en wel; goud → futures op goud → turbo’s op goud-futures. Immers de uitgevers van turbo’s moeten hun risico’s ook weer afdekken.

Grafiek van de goudkoers in de afgelopen 3 maanden:

Goud


Deze maand in de schijnwerpers:   
VIETNAM
Vietnam heeft 93,5 miljoen inwoners en is communistisch met een centraal geleide economie. Er is echter wel sprake van economische liberalisering. Het BBP(ppp) was in 2014 $ 512,6 miljard, in 2013 $ 483,6 miljard en in 2012 $ 458,8 miljard. Over 2015 zijn nog geen cijfers bekend. De groeipercentages van het BBP zijn; 2012: 5,2% – 2013: 5,4% – 2014: 6%. Men verwacht in 2016 een groei van 6,4%. De samenstelling van het BBP per sector luidt: Landbouw 18,1% , Industrie 38,5% en Diensten 43,4%.De landbouwproducten bestaan uit: rijst, koffie, rubber, thee, peper, soja, cashewnoten, suikerriet, pinda’s bananen, gevogelte, vis en zeevruchten. De Industrie bestaat uit de verwerking van levensmiddelen, kleding, schoenen, machines, mijnbouw, steenkool, staal, cement, kunstmest, glas, banden, olie, mobiele telefoons.

De economie van het land bloeit. De inflatie voor 2016 wordt geschat op 6,4% van het BBP. Dat is hoog. We hebben al eens in Vietnam belegd. Ik zal eens kijken wat nu de mogelijkheden zijn om in dit land te beleggen.

Vietnam
Bron: CIA – the World Factbook

Koersgrafiek EUR/VND (1 Euro = ca. 24.500 Vietnam Dong)
Grafiek VND

 

De site van BZN is weer in de lucht

Het heeft even geduurd, maar onze secretaris heeft het toch voor elkaar gekregen om met WordPress onze site weer in de lucht te krijgen. Er waren steeds problemen met het uploaden van de stukken. Hij kon op het laatst zelfs niet meer op de site komen. Blijkbaar zijn alle problemen nu opgelost. Sorry aan de mensen die vergeefs hebben ingelogd en steeds ontdekten dat de site niet was bijgewerkt op de nieuwste stand.


Januari 2016
Theo Bussink